O.Ö. Programının Temel Özellikleri

               O.Ö. Programının Temel Özellikleri
..36-72 Aylık Çocuklara Yöneliktir.
..Çocuk Merkezlidir:Çocukların bir şeyi planlamalarına,yapmalarına,düzenlemelerine, sorgulamalarına,araştırmalarına ve üretmelerine destek verilmelidir.
..Amaçlar ve Kazanımlar Esastır:çocuğun gelişim düzeyine göre basitten karmaşığa gidilmelidir.
..Gelişim Özellikleri  Yaş Gurubuna Göre Ayrı Ayrı  Düzenlenmiştir:36-48,48-60,60-72 ay olarak ayrı düzenlenmiştir.
..Konular Amaç Değil Araçtır:Bir amaç kazandırılırken farklı konulardan yararlanılabilir.   Aynı konular farklı amaçlar kazandırırken farklı yönleriyle tekrar ele alınabilir. Her şey konu olur.
..Üniteler Yer Alma maktadır.
..Esnektir .
..Öğretmene Özgürlük Tanır.
..Yaratıcılık Ön Plandadır.
..Öğretmenlerin Planlı Çalışmasını Gerektirir: Öğretmenlerden yıllık plan ve günlük plan hazırlamaları beklenmektedir.  
       Yıllık plan,o yıl için seçilen amaç,kazanım ve etkinliklerin toplu olarak görülmesi açısından önemlidir..   Böylelikle daha kolay değerlendirme yapılır,eğitim-öğretim dönemi verimli kullanılır. 
       Yıllık plan çizelge şeklinde hazırlanmalıdır. Amaç ve kazanımlar program kitabıyla aynı numaralar ve ifadelerle  açık olarak yazılmalıdır. 
..Günlük Plan hazırlanırken amaç ve kazanımlar yıllık plandan seçilmeli,programdaki kazanım numarası aynen alınmalı ve kotlanarak yazılmalıdır. Günlük plandaki her etkinliğin karşısına da,o etkinliğin amaçladığı kazanımlar yine günlük plandan kotlanarak yazılmalıdır. 
          Etkinlikler sıralanırken aktif-pasif etkinlik dengesi dikkate alınmalıdır.
..Çocuğun Özgürce Deneyimler Kazanmasına Olanak Tanıyan Ortamlar Önemlidir: Çocuğun güven duyacağı rahat hareket edebileceği , farklı etkinliklere olanak tanıyan,tehlikelerden uzak,onlara gereksinimlerine uygun olanaklar sunan esnetik ve hoş ortamlar oluşturulmalıdır.
..Problem Çözme ve Oyun Temel Etkinliktir: Çocuklara seçenek sunulmalı,yaratıcı problem çözümlerinin teşvik edilmesi,seçilen problemin günlük yaşamdan olması önemlidir.
..Günlük Yaşam Deneyimlerinin ve Yakın Çevre Olanaklarının Eğitim Amaçlı Kullanılması Teşvik  Edilmelidir.
..Öğrenme Yaşantılarının Çeşitlendirilmesi Önemsenmektedir: Öğretme-öğrenme yaşantılarının çeşitlendirilmesinde,en önemli kaynağın öğretmenin bilgi,beceri ve yaratıcı kişiliği olduğu unutulmamalıdır. 
..Aile Katılımı Önemlidir:
       Veli toplantıları(2 defa) velilerle bireysel görüşmeler(gerek duyuldukça)   ev ziyaretleri(her çocuğun evine yarı yılda en az bir kez)
..Değerlendirme  Süreci Çok Yönlüdür: Çocuğun,  programın ve öğretmenin değerlendirilmesi.
         Çocuğun değerlendirilmesi için sürekli gözlemlemeli,günlük notlar tutulmalı,daha sonra bunlar gözlem kayıt formuna geçirilmeli,ailelere her yarı yılda en az bir gelişim raporu sunulmalı.   Çocuklar kıyaslanmamalı çocuğun önceki ve sonraki davranışına bakılarak değerlendirilmeli.   Beklentilerin gerçekçi olmasına özen gösterilmeli .
..Program değerlendirilirken hazırlanan planlar tüm boyutlarıyla ele alınmalı tutarlılıkların  ve gereksinimlerin neler olduğu saptanmalı.                   Öğretmenin kendini değerlendirmesi için programın ve çocukların değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlar analiz edilmeli,kendi ilgi, yetenek ve yöntemleri belirlenmeli ve kişilik özelliklerini gözden geçirmeleri gerekir.
Belirli Gün ve Haftalar Yaş Grubunun Çeşitli Özellikleri  Dikkate Alınarak belirlenmiştir.
..Çizelge ve Formlar  Örnektir.
..Program Geliştirmeye  Açıktır.